Fotografia, a film ślubny- różnice w cenie

 
Witajcie, ostatnio spotkałem się z zapytaniem klienta, dlaczego usługi które oferuję są droższe niż przeciętna cena usług reportażu ślubnego. Pytanie to z jednej strony mnie zszokowało,  a z drugiej zdenerwowało. Nie wszyscy jednak muszą posiadać wiedzę z zakresu filmowania i postprodukcji,  zatem możecie o tym przeczytać poniżej.

Jakość obrazu i dobry dźwięk

Pierwszym zagadnieniem jest sprzęt. Fotograf na przyzwoitym poziomie posiada najczęściej 2 korpusy i od 2 do 4 obiektywów. Większość kamerzystów „starej daty” korzysta z kamer z wbudowanym obiektywem, które w reportażu sprawują się idealnie, lecz jeśli chodzi o ujęcia „filmowe” czy pracę w miejscach z niskim natężeniem światła lepiej sprawdzi się sprzęt (aparat lub kamera z wymienną optyką), w którym możemy zmieniać nasze obiektywy (tak jak fotograf). Opcja ta związana jest z większymi kosztami oraz większymi umiejętnościami operatora. Wszakże nie wystarczy tylko nacisnąć przycisk „REC”, lecz ustawiać ostrość manualnie i wiedzieć, w którym momencie i jaki z obiektywów zastosować.

Fotograf wykonując zdjęcia „zamraża” chwilę na wieczność. Operator filmowy nagrywając film musi zadbać, by był on płynny i nierozedrgany, a do tego potrzebny jest element stabilizujący.
Kolejną sprawą jest konieczność nagrania dźwięku, aby słyszalne były głosy czy słowa przysięgi.Niezbędnym elementem są: dyktafony, mikrofon krawatowy, mikrofon na kamerze oraz odpowiednie kable to podłączenia z konsolą DJ.

Życie za ekranem – postprodukcja

Mogłoby się wydawać, że na dniu zdjęciowym różnice się kończą, ale to dopiero przedsmak tego, co zaczyna się w postprodukcji. Komputer w obu przypadkach powinien mieć ponadprzeciętne parametry, lecz w filmie dochodzi nam muzyka, setki ujęć i efekty, nakładane na film, a całość musi być odpowiednio zsynchronizowana.

Czas pracy dwóch osób przy komputerze również znacząco różni się od siebie. W fotografii jest to średnio 20-40 godzin, natomiast w filmie czas poświęcony na postprodukcję to od 60 do 120 godzin.
Paradoksalnie filmy krótsze (artystyczne) wymagają więcej pracy niż godzinne filmy reportażowe.

[twenty20 img1="707" img2="706" offset="0.4" before="Oryginalny kadr z filmu" after="Po korekcji"]

Wyjątkowość filmu ślubnego

Nieopisaną zaletą tworzenia filmu weselnego jest możliwość oddania historii, która zawiera ruchomy obraz oraz dźwięk. Fotografia może być najbardziej klasyczną formą pamiątki, lecz o efekt „Wow!” o wiele łatwiej w filmie. Największą trudnością jest niepopełnienie błędu w układaniu ujęć, staranna  selekcja muzyki i stworzenie z wybranych chwil pięknej całości, do której często będziecie wracać. W moich filmach mimo ogólnego reportażu zawieram wiele szczegółów, które Para Młoda odkrywa wraz z każdym kolejnym odtworzeniem filmu. Zdarza się, że po kilku miesiącach dostaję wiadomość, że zachwyciły ich pewne detale na które dopiero teraz zwrócili uwagę. Cały ten proces pochłania ogrom czasu jak i wymaga dużego nakładu kreatywnej pracy.
Mimo iż kamerzysta na wesele niewiele wyglądem różni się od fotografa, to proces tworzenia pamiątki ślubnej jest bardzo różny. Mam nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule pozwoli Wam lepiej przygotować się do rozmowy z przyszłym filmowcem i fotografem. Dopytajcie o poszczególne etapy pracy i sprawdźcie, czy jest to osoba z którą chcecie współpracować. W artykule: Jak wybrać idealnego kamerzystę na Ślub, dowiecie się również na co warto zwrócić uwagę przeglądając oferty filmów ślubnych.

Zapraszam Was również do zapoznania się z moją ofertą ślubną: Oferta ślubna
Na stronie O mnie zamieściłem kilka informacji, które przybliżą Wam moją postawę do tworzenia filmów ślubnych.

Jak wybrać idealnego kamerzystę na Ślub?

Jak wybrać idealnego kamerzystę na Ślub?

  Przeglądając różne oferty osób nagrywające filmy ślubne, często spotykałem się ze stwierdzenia typu „urodziłem się z kamerą” „kamera to moje drugie imię”, lecz w filmach tych osób nie widziałem ani polotu, ani pasji. To po prostu chwyt marketingowy. Idealny...

czytaj dalej
Krótki film ślubny – nowoczesne filmowanie 2020

Krótki film ślubny – nowoczesne filmowanie 2020

  Klienci często pytają mnie, jaki film wybrać. Zamiast próbować przekonywać do moich pomysłów każdą osobę z osobna, postaram się wyjaśnić idę krótkich filmów, które całkowicie odmienią Twoją wizję upamiętniania ślubu i wesela. Jak narodził się pomysł krótkich...

czytaj dalej
Najlepszy fotograf ślubny

Najlepszy fotograf ślubny

  W tym artykule znajdziecie osoby, które zajmują się fotografią ślubną. Każda z nich jest wyjątkowa i na swój sposób niesamowita. Tym samym chciałem bardzo im podziękować, gdyż przyczyniły się one do podniesienia jakości tworzonych prac, były moją motywacją,...

czytaj dalej

Z miłości do emocji